Blog

Ako pripraviť pánsky a dámsky mestský bicykel na sezónu?

Blížiaca sa jar znamená začiatok cyklistickej sezóny. Prvé slnečné lúče a dlhšie dni rozhodne nabádajú k výletom. Predtým, ako vyrazíte na svoj prvý výlet, by ste sa však mali na sezónu poriadne pripraviť. Zistite, ako to dokážete!

Príprava štýlového bicykla

Pánske a dámske mestské bicykle vyžadujú primeranú prípravu. Puzdro bicykla zaisťuje bezpečnosť a pohodlie počas jazdy. Špeciálnu pozornosť sa odporúča venovať ozubeným kolesám, reťazi a kľukám s pedálmi. Sú to prvky, ktoré sa rýchlo opotrebúvajú a poškodzujú.

So začiatkom cyklistickej sezóny je dobré bicykel dôkladne vyčistiť. V závislosti od stupňa znečistenia môžete použiť iba prostriedok na umývanie riadu a vodu alebo špeciálne čističe na bicykle, ktoré vás zbavia zvyškov hrdze a intenzívnych, dlhotrvajúcich nečistôt, napr.

Pri príprave na sezónu je dobré navštíviť aj cykloservis. Bicykel by mal byť pripravený aj mechanicky. Ak by prestávka v jazde pokryla celé jesenné a zimné obdobie, bicykel by sa mohol veľmi poškodiť. 

Normy, ktoré treba splniť

Pánske a dámske mestské bicykle tiež vyžadujú splnenie určitých noriem, aby bola jazda úplne bezpečná. Povinná výbava bicyklov na verejných komunikáciách zahŕňa:

  • – zvonček alebo podobný výstražný signál s nie prenikavým zvukom,
  • – aspoň jedna pracovná brzda,
  • – jedno predné obrysové svetlo, biele alebo žlté,
  • – jedna zadná odrazka s iným tvarom ako trojuholník, červená,
  • – aspoň jedno červené obrysové svetlo.

Svetlá sú dôležité najmä po zotmení – vtedy im polícia venuje osobitnú pozornosť. Čo sa týka prilby, nie je to povinná výbava cyklistov. Ak však chcete čo najväčšiu bezpečnosť, kúpte si príslušný model prispôsobený vašej hlave. V prípade pádu alebo v horšom prípade nehody – vaša hlava bude chránená a neutrpíte také veľké následky, ako by to bolo bez prilby.

Pripravte sa – trénujte pred sezónou

Nielen pánske a dámske mestské bicykle vyžadujú prípravu , ale aj vaše svaly. Pred začiatkom cyklistickej sezóny, najlepšie počas celej jesene a zimy, sa venujte rôznym druhom pohybových aktivít. V závislosti od vašich preferencií to môže byť ju-jitsu, beh alebo zdvíhanie závaží v telocvični.

Každá aktivita je pre vaše telo prospešná a nemali by ste sa jej vzdávať. Nohy zohrávajú pri bicyklovaní špeciálnu úlohu, preto sa ich oplatí posilňovať. Je to vlastne vďaka nim, že sa pohybujete, dávajú vám drive.

Cvičenia, ktoré vám pomôžu posilniť nohy, zahŕňajú: pištoľové drepy, bočné zdvihy nôh, planky s vystretím nôh alebo zdvihy prstov.