Blog

Dámske a pánske mestské bicykle – rozdiely

Dámske a pánske mestské bicykle – rozdiely

Keď sa na trhu objavili prvé dámske bicykle, odlíšiť ich od pánskych nebolo ťažké. Dnes sú však tieto rozdiely tak jasné a pre ľudí, ktorí túto tému nepoznajú, neexistujú. Spoznajte najčastejšie rozdiely medzi dámskymi a pánskymi mestskými bicyklami !

Dámske a pánske mestské bicykle – rámová konštrukcia

V dnešnej dobe sa dámske a pánske mestské bicykle nie vždy líšia konštrukciou rámu, no u niektorých modelov badať rozdiely aj na tejto úrovni. V pánskych modeloch je konštrukcia rovnobežná s cestou.

Dámske modely majú zase zníženú rúrku smerom k sedlu a čo je zaujímavé, je oveľa kratšia. Ženy majú totiž najčastejšie dlhšie nohy a kratšie telo ako muži. Táto rámová konštrukcia sa vyznačuje pohodlím a komfortom.

Riadidlá na bicykloch

Riadidlá sú dôležitým prvkom bicykla a ďalším prvkom, ktorý sa mierne líši podľa toho, či ide o dámsky alebo pánsky model. Tentoraz sa to týka rozdielu v rozstupe ramien. U mužov sú širšie, u žien užšie a tenšie.

Dámske bicykle majú najčastejšie riadidlá široké 38 alebo 40 cm. Pánske mestské bicykle majú šírku 42 až 44 cm Tento rozdiel môže byť dosť veľký a ovplyvniť komfort jazdy.

Zaujímavosťou je, že u pánskych modelov môžete vidieť aj dlhší držiak.

Dámske a pánske mestské bicykle – tvar sedla

Bicykle sa líšia tvarom sedla, no to si môžete všimnúť najčastejšie pri modeloch s vyššou cenou. Najlacnejšie bicykle sú vybavené unisex sedlami, teda určenými pre ženy aj mužov. 

O niečo profesionálnejšie dámske modely sú vybavené širšími sedlami, čo je spôsobené odlišnosťou stavby panvy. Zároveň sú sedlá určené pre ženy o niečo kratšie ako tie, ktoré sú určené pre mužov. Jazdiť na sedle vyrobenom pre opačné pohlavie je trápne.

Dĺžka kľuky a pohlavie

Dĺžka kľuky bicykla sa meria od stredu hriadeľa pedálu po stred osky. Výrobcovia najčastejšie ponúkajú pánske modely s kľukami s dĺžkou 170 alebo 175 mm, dámske bicykle majú kľuky s maximálnou dĺžkou 165 mm.

Ženy majú najčastejšie dlhšie nohy a kratšie ruky ako muži. Dĺžka kľúk je preto prispôsobená výške cyklistu, aby mu poskytla čo najvyšší komfort. 

Menej často, ale v niektorých prípadoch sa bicykle líšia aj odpružením, rukoväťami a dokonca aj brzdovými pákami. Na pánskych mestských bicykloch sú brzdové páčky väčšie a viac prispôsobené veľkým rukám. Ženy majú menšie ruky a sú nižšie. Zohľadnenie týchto rozdielov vám umožní bezpečne dosiahnuť na brzdovú páku.

 Vedeli ste o rozdieloch medzi dámskymi a pánskymi bicyklami ?