Blog

Detské odrážadlá – výuka jazdenia

Kým dieťa dospeje k prvému bicyklu, môže svoj záujem o dvojkolesové tátoše rozvíjať pomocou tzv.odrážadiel. Ide o detské bicykle , ktoré sú dokonalou predzvesťou klasických bicyklov pre dospelých. Ako naučiť dieťa bežkovať? 

Detské balančné bicykle a výška batoliat

Detské odrážadlá by mali byť prispôsobené individuálnym potrebám detí, aj keď hovoríme o bežných krosových bicykloch. Veľkosť takéhoto bicykla je obzvlášť dôležitá. Prispôsobenie veľkosti výške dieťaťa a rozsahu rúk a nôh je kľúčové pre neskoršiu slobodu a pohodlie.

Medzi najobľúbenejšie určite patria detské balančné bicykle – odrážadlá s 12″ kolesami . Práve tie si rodičia vyberajú najčastejšie. Pre menšie deti bude dobrým riešením bicykel s 10″ kolesami, pre väčšie a staršie deti sa oplatí zvážiť 14″ bicykle.

Výška sedla by mala byť tiež prispôsobená individuálnym potrebám dieťaťa. To je dôležité v kontexte komfortu, ale aj bezpečnosti. Detské odrážadlá  najčastejšie ponúkajú možnosť nastavenia a to nie je vôbec náročné. Odporúča sa, aby bolo sedlo umiestnené približne o 2 cm nižšie, ako je schod batoľaťa.

Detské bicykle sú zdrojom zábavy

Detské balančné bicykle sú pre deti zdrojom radosti a zábavy. To je úplne normálne. Pokusy o zákruty či slalomy sú prirodzenou reakciou na prvú jazdu. Dieťa si musí zvyknúť na niečo, čo je pre neho nové. Skúšanie nových techník jazdy vám pomôže lepšie sa zoznámiť s bicyklom a jeho schopnosťami.

Rodičia by mali byť voči dieťaťu trpezliví a pokojní. Kričanie alebo ponáhľanie sa – to nie sú dobré taktiky, ak chcete svoje dieťa naozaj naučiť jazdiť. Prirodzené je aj to, že menšie deti nesedia na sedle, ale bicykel držia len medzi nohami a pomaly s ním kráčajú. Neodporúča sa nútiť dieťa sadnúť si, ak má pocit, že to nie je dobré riešenie. Učenie je metódou pokus-omyl, pri ktorej deti samé nachádzajú radosť z jazdy a plynule prechádzajú k ďalším krokom. 

Detské balančné bicykle – technológia a bezpečnosť

Detské balančné bicykle sú bezpečné, no aj na takomto vozidle môžete spadnúť. Keď vaše batoľa pochopí, ako fungujú detské balančné bicykle , bude potrebné zlepšiť ich techniku.

Dieťa je príliš malé na to, aby pochopilo hlášky typu „drž riadidlá rovno“, „zastav a brzdi“. Možno naozaj nevie, čo sa deje. V tomto prípade sa môžete ukázať, ako jazdíte na bicykli a o čo by ste sa mali skutočne snažiť.

Nezabudnite podporovať a chrániť svoje dieťa. Je tiež dôležité, aby malo batoľa prilbu. Tomu treba samozrejme prispôsobiť aj veľkosť hlavy. Vybavte svoje dieťa cyklistickými rukavicami. Jedinou kontroverznou vecou sú chrániče kolien, ktoré môžu batoľaťu brániť vo voľnom behu.