Blog

Jazda na pánskom mestskom bicykli počas búrky

Poveternostné podmienky sa najmä v lete a na jeseň menia naozaj dynamicky. Predpovede počasia nie vždy zodpovedajú realite, takže príprava nie je vždy možná. Premýšľali ste niekedy nad tým, čo robiť, keď sa počas jazdy prepadne búrka? Zistite, ako sa starať o svoju bezpečnosť.

Jazda na pánskom mestskom bicykli a búrka – je to možné?

Hneď na začiatok stojí za zmienku, že na bicykli by ste nemali jazdiť v búrke. Táto myšlienka sa dôrazne neodporúča, pretože búrka je mimoriadne nebezpečná. Ohrozené sú najmä zalesnené a otvorené priestranstvá. 

Ak teda môžete, nechoďte na výlet, ak viete, že môže prísť búrka. Sú však aj situácie, kedy sa poveternostné podmienky menia mihnutím oka. Ak sa nemôžete dostať domov autom, pozrite si tipy nižšie.

Určte si dĺžku trasy, ktorú prejde pánsky mestský bicykel

Ak musíte prejsť trasu aj napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam, určte si najskôr dĺžku trasy, ktorú vám zostáva, a tiež vzdialenosť búrky. Stále spoľahlivou metódou je počítať čas od blesku po hrom.  

Ak sa ukáže, že búrka je naozaj blízko a vypočítaná hodnota je napríklad 5-3 sekundy, vyhľadajte úkryt čo najskôr. Môže to byť dokonca obchod alebo podobné miesto, ktoré vás udrží v bezpečí. Na druhej strane, ak sa ukáže, že búrka je dosť ďaleko, môžete ísť kratšou trasou a až potom sa rozhodnúť pre úkryt.

Ak môžete, ohodnoťte túto búrku. Najnebezpečnejší je určite násyp. Stretnete sa s ním okrem iného: po búrkovom oblaku, ktorý výrazne stúpne a vzduch sa rapídne ochladí.

Ak búrku sprevádza baranidlo v tvare obruče, je to znamenie, že jej zdvih sa blíži ku koncu. Zažijete dážď a blesky. 

Ako ochrániť seba a svoj bicykel pred búrkou?

Pánske a dámske mestské bicykle nechránia pred búrkami. Blesk zasiahne bod a jeho akčný rádius je oveľa širší – môže byť až 50 metrov od epicentra. Vo vzdialenosti 10 metrov môže viesť k smrti. 

Je ťažké chrániť sa pred búrkou. V prvom rade sa zdržte výletov počas nepriaznivých poveternostných podmienok. Výborne funguje aj cyklistická navigácia, ktorá vám umožňuje jednoducho určiť trasu a tým určiť, koľko času zostáva do cieľa.

Pred plánovaním cesty si vždy skontrolujte predpoveď počasia. Problém nie je taký veľký, ak máte vo svojom meste dojazd len pár kilometrov. Nebezpečné sú najmä dlhšie cesty, vrátane jazdy cez lesy, parky a prázdne ulice. Ak sa blíži búrka, musíte takéto trasy opustiť. 

Počas búrok a dažďa sa hodí aj teplé oblečenie, aby ste neprechladli.