Blog

Ktorý stojan by ste si mali vybrať pre pohodlný bicykel?

Stojan na bicykle je prvok, ktorý je užitočný pre každého cyklistu. Je to dôležité najmä pre ľudí, ktorí si vyberajú pohodlné bicykle a každý deň dochádzajú do práce alebo do školy. V článku navrhujeme, na čo si dať pozor pri výbere stojana na bicykle.

Typy bicyklových nôh

Stojany na bicykle môžeme rozdeliť do mnohých typov, podľa spôsobu ich uchytenia. Jednoznačne najbežnejšie sú stojany pripevnené k zadnej časti bicykla. Sú univerzálne a hodia sa takmer ku každému modelu. Tento stojan je namontovaný na zadnom trojuholníku rámu. 

Alternatívou klasickej nohy je centrálny stojan. Tá je zase spojená s bicyklom skrutkou zaskrutkovanou do výrobného otvoru. Nevytŕča z rámu a pôsobí naozaj esteticky. Je to dobré riešenie pre cyklistov, ktorí si so sebou na cesty berú brašne alebo košíky. Obojstranné centrálne nožičky sú podobné, ale o niečo stabilnejšie. Sú namontované úplne rovnako, ale poskytujú stabilizáciu na oboch stranách, takže riziko pádu na pohodlnom bicykli je minimalizované.

Ak sa rozhodnete pre montáž predného nosiča, musíte počítať s nutnosťou použiť predný stojan na bicykle. Len tak sa bicykel neprevráti a bude správne zaistený.

Posledným dostupným typom je nožný pedál na bicykel. Odstráni sa len vtedy, keď treba bicykel podoprieť. Tento typ nohy je ľahký a praktický, no vyznačuje sa najvyššou cenou spomedzi všetkých dostupných modelov.

Kedy sa oplatí kúpiť stojan na bicykle?

Kúpa päty nie je vôbec potrebná. Záleží len na vašich preferenciách a štýle jazdy. Ak uprednostňujete pohodlné bicykle , napríklad bicykle typu cruiser alebo dámske či pánske mestské bicykle, využívané najmä na dochádzanie do práce a do potravín – stojan bude určite užitočným prvkom.

V športových bicykloch nie sú stojany vôbec potrebné a môžu naopak zavadzať. Hoci ide o drobný prvok, v teréne sa môže o niečo zachytiť alebo dokonca udrieť do nohy. Navyše ľudia, ktorí sa venujú profesionálnej cyklistike, bicykle neodkladajú príliš často, a ak áno, nie je problém ich položiť na trávu alebo oprieť sa o strom.

Ak sa rozhodnete kúpiť stojan, nezabudnite skontrolovať, či je kompatibilný s vaším bicyklom. Najlepšie je kúpiť si ho v tom istom obchode, kde sme kúpili náš pohodlný bicykel . Nie každý typ inštalácie bude možný v každom modeli. A ak si nie ste istí týmto prvkom – nezabudnite, že ho môžete vždy demontovať. Päta nie je drahý prvok.

Prezrite si našu ponuku a skontrolujte, aké nožičky sú dostupné. Ponúkame aj konfigurátor, ktorý vám umožní vytvoriť si svoj vysnívaný bicykel a ponúkame aj rôzne doplnky, ktoré spríjemnia jazdu. Ponuka je naozaj široká, takže určite nájdete to, čo hľadáte!