Blog

Najčastejšie chyby začínajúcich cyklistov

Prezeráte si ponuku pánskych alebo dámskych mestských bicyklov a plánujete kúpu nového bicykla? Možno ste začínajúci cyklista a robíte veľa chýb, ktoré dokážete ľahko odstrániť? Prečítajte si tento článok a dozviete sa o najčastejších chybách!

Zanedbávanie bicykla

Dámske alebo pánske mestské bicykle sú samozrejme určené na jazdenie a každodenné používanie. Začínajúci cyklisti však často zabúdajú, že aj takéto vozidlo si vyžaduje pravidelnú údržbu. Vďaka nej je možné udržiavať bicykel v dobrom stave a predchádzať prípadným poruchám. Zanedbanie bicykla môže viesť k mnohým nezvratným následkom. Tu ide o zhoršenie stavu bicykla aj po technickej stránke.

Ak na bicykli jazdíte rekreačne a nepravidelne, neznamená to, že váš bicykel nevyžaduje čistenie alebo pravidelnú kontrolu. Nezabudnite na tento problém!

Nedodržiavanie alebo neznalosť predpisov

Niektorí cyklisti nedodržiavajú predpisy. Môže to byť spôsobené neznalosťou, najmä v prípade začiatočníkov. Napriek tomu ide o veľkú chybu, ktorá môže mať dosť nepríjemné následky. 

Nesignalizácia úmyslu odbočiť rukou, prejazd na červenú alebo nedanie prednosti – to sú zďaleka najčastejšie príznaky nedodržiavania predpisov. Ak v tejto oblasti naozaj nemáte žiadne znalosti, rýchlo sa oboznámte s platnými predpismi týkajúcimi sa bicyklovania v meste aj mimo mesta.

Nevhodné oblečenie pre pánsku alebo dámsku mestskú cyklistiku

Aby bola jazda bezpečná a príjemná, mali by ste mať na sebe aj vhodné oblečenie, ktoré zabezpečí tepelný komfort. Častou chybou začínajúcich cyklistov je nevhodné oblečenie. 

Pred každou cestou si skontrolujte predpoveď počasia a v prípade potreby si prineste ďalšie oblečenie. Môžete si ich hodiť do batohu. Dôležité je mať ich po ruke.

Jazda za hranice svojich možností na dámskom mestskom bicykli

Šoférovanie za svoje hranice je bežný jav. Ak svoje dobrodružstvo s cyklistikou ešte len začínate, dajte si čas. Nezačínajte s trasami, ktoré sú pre vás ťažké a dlhé. Odporúča sa zväčšovať vzdialenosť postupne, nie náhle a náhle.

V opačnom prípade vás môže od bicyklovania len odradiť. Nadmerná únava či bolesť nie sú niečo, čo by mal začínajúci cyklista zažívať. 

Nedostatok vhodnej výbavy pre dámsky alebo pánsky mestský bicykel

Ak sa chystáte na dlhšiu trasu, vždy musíte pamätať na vhodnú výbavu. Užitočná bude pumpa, cyklistická lampa a multifunkčné reťazové náradie. Nezabudnite si so sebou vziať vodu a jedlo. Výživa tela počas cvičenia je mimoriadne dôležitá – nezabúdajte na to. 

Možno si myslíte, že ďalšie ustanovenia vôbec nepotrebujete. Rýchlo však zistíte, aká môže byť jazda vyčerpávajúca.