Blog

Pánske a dámske mestské bicykle – ako ich čistiť?

Správna starostlivosť o bicykel zaisťuje vysoký komfort pri jazde a zároveň predlžuje životnosť bicykla. Môže sa zdať, že umývanie bicykla je jednoduché, ale ako to v skutočnosti je? Ako správne čistiť dámske a pánske mestské bicykle ?

Produkty, ktoré využijete pri umývaní pánskeho alebo dámskeho mestského bicykla

Existuje mnoho produktov, ktoré môžete použiť na čistenie bicykla. Jedným z nich je klasický prostriedok na umývanie riadu, ktorý zmiešate s príslušným množstvom teplej vody. Veľmi dobre si poradí s odstraňovaním prachu a nečistôt, ktoré vznikajú pri pravidelnom používaní. 

Čo sa týka akejkoľvek mastnej špiny, najlepšie je použiť na to určené prípravky. Umožnia vám dôkladne odmastiť prehadzovačku, reťaz a ozubené kolieska – raz za čas sa túto kúru oplatí urobiť.

Po vyčistení opláchnite dámsky a pánsky mestský bicykel vodou

Ak sa vám podarilo vybrať správne čistiace prostriedky, po dôkladnom umytí celého bicykla nezabudnite použité čistiace prostriedky opláchnuť. Tlakový čistič je tu jednoznačne najlepším riešením . Vďaka vysokému tlaku umožňuje opláchnuť nielen použité prípravky, ale aj nečistoty, dokonca mastnotu, ktorá sa zvyčajne ťažko odstraňuje.

Pri použití tlakového čističa vždy používajte čistú vodu.  Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať na ťažko dostupné miesta, je použiť handričku alebo špongiu.

Nakoniec bicykel namažte

Keď je váš bicykel úplne čistý a zbavili ste sa aj všetkých zvyškov čistiaceho prostriedku, posledným krokom je mazanie. Vďaka tomuto postupu zníži opotrebovanie každého z komponentov bicykla.

Pánske a dámske mestské bicykle začínajú mazaním od prehadzovačov. Stačí na každý pohyblivý prvok naniesť niekoľko kvapiek vybraného prípravku. Potom prejdite na reťaz, kazetu, náboje, tlmiče, náhlavnú súpravu a brzdy.

Na mazanie bicyklov sa odporúča používať špeciálne oleje. Boli vytvorené s ohľadom na údržbu bicyklov, takže ich použitie nie je problematické. Nečistoty sa nezachytávajú na jednotlivých prvkoch a všetko je ľahko zabezpečené. Alternatívou k olejom je klasický cyklistický tuk, prípadne teflónový tuk – nedá sa použiť len na karbón.

Ako často by ste mali umývať pánske a dámske mestské bicykle?

Na túto otázku je ťažké jednoznačne odpovedať. Dámske a pánske mestské bicykle sa odporúča pravidelne umývať . Ak si všímate čoraz viac nečistôt na vašom bicykli a je čoraz náročnejši na používanie, môže to znamenať, že ho treba umyť.

Dávajte pozor na stav svojho bicykla a vyhýbajte sa obrovským nánosom blata či iných nečistôt. Aby ste ju udržali v čo najlepšom stave, môžete jednotlivé prvky z času na čas utrieť handričkou, dokonca aj suchou. Váš bicykel tak určite bude vyzerať lepšie a vyhnete sa prílišnému znečisteniu.