Blog

Pánske a dámske mestské bicykle – konštrukcia

Mohlo by sa zdať, že bicykel má pomerne jednoduchú a nekomplikovanú konštrukciu. Nič nemôže byť ďalej od pravdy – realita je o niečo komplikovanejšia. Z článku sa dozviete, z čoho sú bicykle vyrobené a za čo je zodpovedný každý prvok. 

Z čoho je vyrobený bicykel?

Pánske a dámske mestské bicykle majú svoje srdce – rám. Rám, ktorý je pripevnený k zvyšným častiam bicykla. V závislosti od konkrétneho modelu sa jeho veľkosť môže líšiť. Je to spôsobené predovšetkým rozdielnymi potrebami žien a mužov. 

Riadiaci systém na bicykli je rovnako dôležitý ako rám. To zase pozostáva z:

  • volant,
  • – opierka riadidiel,
  • – vidlica, v ktorej je koleso namontované.

Systém riadenia funguje hladko vďaka ložiskám hlavového zloženia umiestneným v hlavovej trubke. Riadidlá môžu mať tiež rôzne veľkosti a tvary v závislosti od typu bicykla. Materiály používané pri výrobe riadidiel bicyklov sú predovšetkým karbón a hliník.

Koleso bicykla je ďalším prvkom pánskeho a dámskeho mestského bicykla . Jeho hlavnou časťou je ráfik. Tu je pripevnená duša a pneumatika. Na trhu čoraz častejšie môžete vidieť bezdušové verzie – sú to moderné možnosti, ale sú o niečo drahšie ako klasické.

V mieste pripevnenia rámu ku kolesu je náboj bicykla. Z tohto prvku vychádzajú lúče, ktoré sa zase spájajú s ráfikom.

Konštrukcia brzdového systému v pánskom a dámskom mestskom bicykli

Všetky pánske a dámske mestské bicykle pozostávajú z brzdového systému. Existuje niekoľko typov bŕzd, ale všetky pozostávajú z podobných prvkov. Najpopulárnejšie brzdy sú kotúčové a torpédové modely, ako aj V-brake a U-brake.

Brzdy bicykla by mali byť vždy v čo najlepšom technickom stave. Vďaka tomu je možné skrátiť brzdnú dráhu na minimum a efektívne zastaviť bicykel v núdzových situáciách.

Všetky pánske a dámske mestské bicykle umožňujú nastavenie bŕzd. Predĺžená brzdná dráha, slabý odpor či neskorá reakcia – to sú najčastejšie hlásené problémy, ktoré poukazujú na nesprávne nastavené brzdy.

Funkcia tlmičov v pánskych a dámskych mestských bicykloch

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aká je funkcia tlmičov na bicykli? Ich prítomnosť nie je náhodná. Vďaka nim je brzdenie oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie. Kolesá sú v neustálom kontakte s povrchom.

Vďaka tlmičom sa mužským a dámskym mestským bicyklom darí lepšie aj v teréne. Každá nerovnosť je potlačená, takže počas jazdy zažijete väčší komfort a stabilitu. Toto je obzvlášť dôležité, ak radi chodíte na výlety, ktoré zahŕňajú lesné cestičky, zjazdovky a dokonca aj výmoly. V prípade potreby si k bicyklu môžete dokúpiť tlmič, ktorý vám poskytne väčšiu voľnosť pohybu.