Blog

Pohodlné bicykle, ich typy a vlastnosti

Pohodlné bicykle sú predovšetkým tie, ktoré boli prispôsobené individuálnym potrebám cyklistov. Typov bicyklov je pomerne veľa a výber je rozhodne široký. Pred konečným rozhodnutím o kúpe si pozrite dostupné typy dvojkolesových tátošov!

Krosové bicykle

Jedným z dostupných typov bicyklov sú krosové modely. Sú považované za najuniverzálnejšie. Slúžia okrem iného: na jazdu v lesoch alebo poľných cestách. Sú to rozhodne pohodlné bicykle a možno ich pokojne považovať za jedny z najobľúbenejších.

Krosové bicykle vyzerajú tak trochu ako trekingové bicykle. Líšia sa predovšetkým tým, že nemajú doplnkovú výbavu vrátane blatníkov či nôh.

Ľahkosť, pohodlie a dostupná cena – to sú najväčšie výhody krosových bicyklov.

Pohodlné cestné bicykle

Ďalej sú to cestné bicykle. Sú určené predovšetkým na jazdu po tvrdých cestách, takže tam budú najlepšie fungovať. Nazývané aj cyklistické bicykle sa vyznačujú ľahkým a odolným rámom. Majú volant ohnutý do charakteristického baránka a úzke veľké kolesá.

Ide o cestné bicykle, ktoré môžete najčastejšie vidieť v uliciach počas pretekov. Sú rýchle, flexibilné a ideálne na dlhé vzdialenosti. 

BMX

BMX bicykle majú malé, ale široké kolesá, takmer zvislé riadidlá a kolíky. Sú to rúrky, ktoré uľahčujú vykonávanie trikov. Tieto typy bicyklov sa používajú predovšetkým na preteky na veľmi krátke vzdialenosti s použitím rôznych typov prekážok. 

BMX sa dodáva s malým sedadlom a zadnou ručnou brzdou. Zaujímavosťou je, že môžeme rozlíšiť až tri typy BMX bicyklov.

Pohodlné mestské bicykle pre ženy aj mužov

Ako už názov napovedá, dámske a pánske mestské bicykle sú určené predovšetkým na mestské jazdenie. Najčastejšie majú 28-palcové kolesá, aj keď na trhu sú aj modely s 26-palcovými kolesami. Mestský bicykel je primárne určený na rýchly a voľný pohyb po meste a vyhýbanie sa dopravným zápcham.

Tieto mimoriadne obľúbené stavby sú často bohato vybavené. Majú kryt reťaze, blatníky, zvonček a dokonca aj prvky ako stojan, košík či kryty sedla. Dá sa povedať, že ide o štýlové bicykle určené na krátke a nenáročné trasy. 

Cyklokrosové bicykle

Posledným typom sú bicykle CX, teda cyklokrosové bicykle. Na Slovensku sa začínajú tešiť veľkej obľube. Nejde však o univerzálne modely, na ktoré sa dostane každý. 

Geometria rámu cyklokrosových bicyklov je mierne odlišná od cestných bicyklov, a preto sa považuje za menej pohodlnú. Stred podpery je umiestnený o niečo vyššie a uhol natočenia vidlice je väčší ako v prípade cestného bicykla.

Cyklokrosová jazdná poloha je dosť tuhá, čo sa zase premieta do rýchleho naskakovania a zosadnutia z bicykla. Bicykle CX sú považované za vynikajúce tréningové stroje na jeseň a v zime. Niet sa čomu čudovať – fungujú perfektne!