Blog

Pohodlný bicykel, alebo ako vybrať sedlo?

Pohodlný bicykel zaisťuje pohodlie pri jazde. Nespôsobuje žiadne nepohodlie alebo dokonca bolesť. Jazda je uvoľnená a príjemná. Aby sa to však stalo, musíte si bicykel prispôsobiť vlastným potrebám. K tomu patrí aj výber správneho sedla. Skontrolujte, ako na to!

Pohodlný bicykel vďaka sedlu vhodne zvolenému pre váš typ postavy

Sedadlo bicykla je kontaktným bodom medzi cyklistom a strojom. Preto by mala byť čo najpohodlnejšia. Aby tomu tak bolo, musí byť tento prvok prispôsobený predovšetkým stavbe karosérie. Odľahčenie panvových kostí je kľúčové pre pohodlie a umožňuje vám voľne cestovať aj na trasách trvajúcich mnoho hodín. 

V prvom rade sa odporúča pri kúpe bicykla venovať pozornosť konštrukcii tohto prvku. Pohodlný bicykel by mal zodpovedať pohlaviu. Bicykle sú vyrábané tak, aby sa čo najlepšie prispôsobili požiadavkám na stavbu tela. Žena má širšiu panvu, je nižšia a má užšie ramená. Všetky tieto rozdiely sa berú do úvahy. Žena jazdiaca na mužskom bicykli spôsobí nepohodlie a to je úplne normálne.

Ak pôvodné sedlo nespĺňa vaše potreby, nezabudnite, že vždy si môžete kúpiť nový model. 

Bude sedlo – penové alebo gélové – najlepšie pre pohodlný bicykel?

Pohodlný bicykel môže mať dva typy sediel – penové a gélové. Viete, ako sa navzájom líšia? 

V prvom rade gélové sedlá poskytujú lepšie tlmenie nárazov ako penové modely. Ukázali sa mäkšie a prispôsobili sa tvaru zadku. Ďalšou výhodou gélových sediel je, že sa pomalšie opotrebúvajú. Penové sedlá majú tendenciu sa deformovať a prvé známky používania sa objavia naozaj rýchlo.

Mnoho používateľov tiež poznamenáva, že gélové sedlá sa každodenne ľahšie starajú. Je to spôsobené predovšetkým tým, že neabsorbujú vlhkosť a neprenikajú do nich nepríjemné pachy. 

Pohodlné bicykle – výber sedla

Výber sedla je dôležitý najmä pri dlhých a náročných trasách. V prípade pohodlných horských bicyklov treba sedlo prispôsobiť rôznym polohám. Dobre poslúži napríklad úzky a dlhší model ako štandardné sedlo. Musí vám umožniť pohodlnú zmenu polohy a prispôsobenie stavu vozovky.

Cestné bicykle by naopak mali mať sedlá s nízkou hmotnosťou. Tvar by mal uprednostňovať silne prehnutú postavu. Pokiaľ ide o bicykle BMX, najlepšie fungujú krátke a úzke sedlá. Tieto dvojkolesové tátoše sú určené na dlhé jazdy po meste, preto by mali podporovať akrobaciu a byť dostatočne odolné.

Krosové bicykle fungujú dobre za každých podmienok a na každej trase. Dobre tu fungujú ľahké úzke sedlá s relatívne dlhou prednou časťou, ktoré umožňujú dobré ovládanie bicykla aj na náročných trasách. 

a ty? Už viete, ktoré sedlo vám bude najlepšie vyhovovať?