Blog

Poistenie cyklistov – čo to je a na čo sa vzťahuje?

Cyklista, rovnako ako vodič auta, je účastníkom premávky. Poistenie zodpovednosti za škodu však mať nemusíte, je totiž úplne dobrovoľné. Oplatí sa vybrať si tento typ poistenia? Čo môže obsahovať a pre koho to bude dobré riešenie? Prečítajte si článok!

Čo kryje poistenie cyklistov?

Čoraz viac poisťovní ponúka poistenie cyklistov. Rozsah takejto politiky však závisí od konkrétnej spoločnosti a balíka, ktorý sa rozhodnete zakúpiť. Poistenie sa najčastejšie vzťahuje na:

  • – zraziť chodca, 
  • – krádež bicyklov, 
  • – zrážka s iným cyklistom, 
  • – poškodenie auta, napríklad poškriabaním. 

Účelom takéhoto poistenia je pokryť náklady vyplývajúce z nešťastnej situácie. Dôležité je, že takéto poistenie je dostupné v rôznych formách. Toto zahŕňa: poistenie:

  • – občianskoprávnu zodpovednosť,
  • – kasko – havarijné poistenie,
  • – pomoc.

Ako si poistiť mestský bicykel na dovolenku?

Možno si vezmete svoj štýlový bicykel na výlet a chcete si ho poistiť na celú dobu vašej cesty? Vo väčšine prípadov poisťovne vyžadujú, aby ste si zakúpili poistku na obdobie minimálne 6 alebo 12 mesiacov.

Alternatívou je však poistenie športovej výbavy – najčastejšie je zahrnuté v cestovnej zmluve. Tu môže záležať na tom, či máte cruiser alebo klasický dámsky či pánsky mestský bicykel , pretože to ovplyvňuje výšku poistky.

Povinné ručenie a AC poistenie pre dámske a pánske mestské bicykle

Tak ako si vodiči áut kupujú povinné ručenie a komplexné poistenie, aj cyklisti majú túto možnosť. Poistenie zodpovednosti za škodu je v niektorých európskych krajinách povinné aj pre cyklistov. Toto je obzvlášť užitočná možnosť pre ľudí žijúcich v meste, ktorí často cestujú po rušných cestách a prechádzajú dopravnými zápchami.

Poistením AC je možné poistiť aj dámske a pánske mestské bicykle . Auto Casco vám umožňuje získať odškodnenie v prípade krádeže alebo nehody. Podmienky však nie sú vždy rovnaké, preto sa ich oplatí pozorne prečítať.

Pozor si treba dať aj na podmienky pre cyklistov. Poisťovňa si môže stanoviť vlastné požiadavky, bez ktorých nebude bicykel poistený. Niektoré poisťovne napríklad vyžadujú, aby bol bicykel zaregistrovaný v policajnej databáze bicyklov, aby sa v prípade krádeže ľahšie našiel.

Poistenie dámskych a pánskych mestských bicyklov nezahŕňa vysoké náklady. Najčastejšie je to od 20 do 100 eur ročne. Poisťovňa zohľadňuje typ bicykla, jeho cenu a samozrejme poistné riziko. Na trhu je veľa zaujímavých ponúk, takže si určite nájdete niečo pre seba.

Módny bicykel sa oplatí poistiť nielen kvôli riziku krádeže, ale aj kvôli riziku nehody či kolízie. Znášať náklady za poškriabanie auta asi nie je nič príjemné.