Blog

Pumpa na módny bicykel – ako si vybrať?

Pumpa na bicykel je užitočná vec – bez ohľadu na to, či máte v garáži len pohodlné dámske bicykle , alebo možno uprednostňujete chopper . Toto malé zariadenie vám umožní rýchlo nafúknuť pneumatiky. Táto kontrola by sa mala vykonávať pravidelne. V článku uvádzame tipy, ktorými sa oplatí pri výbere pumpy riadiť.

Druhy bicyklových push-upov 

Cyklistické pumpy sú rozdelené do mnohých typov. Na trhu sú dostupné hlavne manuálne modely. Vyznačujú sa malými rozmermi a môžu byť vyrobené z plastu alebo hliníka. Ďalšou ich charakteristickou vlastnosťou je nízka cena.

Dostupné sú aj väčšie a efektívnejšie kompresory – sú to stacionárne. Vo väčšine prípadov majú dlhú hadicu, ktorá umožňuje ich umiestnenie kdekoľvek, často aj ďaleko od bicykla. 

Ďalším návrhom sú pumpy na CO2. Tento typ zariadení používa projektil so stlačeným plynom. To zaisťuje vysoký komfort pre užívateľa – nemusí vynakladať žiadne úsilie na nafukovanie kolies. Ďalšou výhodou takéhoto zariadenia je jeho malá veľkosť. 

Posledným typom sú bezdušové pumpy Nie je to však riešenie pre každého, kto má módny bicykel . Tieto zariadenia boli vytvorené pre bezdušový systém, ktorý sa spolieha na špeciálnu kvapalinu cirkulujúcu v pneumatike počas jazdy. Lepší výkon v zákrutách a nižší odpor sú hlavnými výhodami tohto riešenia. 

Prítomnosť tlakomeru – áno alebo nie?

Stacionárne pumpy sú najobľúbenejšie medzi nadšencami bicyklov. Pre mnohých sa ukázali ako univerzálne a pohodlné na používanie. V závislosti od modelu, ktorý si vyberiete, tento typ kompresoru môže alebo nemusí byť vybavený tlakomerom. 

Toto zariadenie sa používa na meranie tlaku. Celý proces to značne uľahčuje – vďaka manometru viete, kedy pumpovanie bezpečne zastaviť. Kompresory vybavené týmto zariadením sa cenovo nelíšia od jednoduchších zariadení, preto sa im určite oplatí venovať pozornosť. 

Rovnako dôležitý je aj typ ventilu

Pri výbere pumpy nemôžete ignorovať typ ventilu na bicykli. Existujú tri typy ventilov:

  • Schrader (auto),
  • Presta,
  • Dunlop.

Pri kúpe pumpy pre celú rodinu skontrolujte jednotlivé ventily na všetkých bicykloch. Môže sa ukázať, že ich duše majú rôzne ventily a bude potrebné zakúpiť niekoľko variantov čerpadiel. 

Presta je jednoznačne najbežnejším variantom. Dunlop je na druhej strane trochu zastaraný, ale na starších bicykloch to vidieť. Nie je to veľmi praktické, pretože na nafukovanie vyžaduje vybratie celej vložky. Čoraz častejšie ju nahrádza Presta.

Dámske a pánske bicykle vyžadujú vhodnú pumpu. Toto je kľúčová otázka, ak chcete voľne a bezpečne nahustiť pneumatiky.