Blog

Typy bŕzd pre štýlové bicykle

Brzdy na bicykel sú v podstate neoddeliteľnou súčasťou každého bicykla. Ich efektívna prevádzka zaisťuje bezpečnosť a pohodlie počas jazdy. Ako sa ukazuje, k dispozícii je pomerne veľa bŕzd. Spoznajte najobľúbenejšie typy!

Ráfkové brzdy

Ráfkové brzdy sú vlastne klasické brzdy, ktoré nájdete na základných bicykloch aj na tých z nižších cenových relácií. Napriek uplynutiu mnohých rokov sa stále používajú v módnych bicykloch. Najčastejšie ide o pohodlné mestské bicykle pre ženy a mužov .

Ich veľkou výhodou je predovšetkým jednoduchý dizajn. Nevyžadujú disky, takže nezaťažia bicykel a kolesá. V dnešnej dobe sa vyvíjajú novšie riešenia, vďaka ktorým je účinnosť ráfikových bŕzd ešte väčšia. Dobrým príkladom toho je technológia Dual Pivot. Zvyšuje toleranciu a pevnosť a znižuje deformáciu.

Ráfkové brzdy sú výbornou voľbou, ak jazdíte po rovinatom teréne a vyhýbate sa výletom v daždi. Potom by mali ráfikové brzdy fungovať perfektne. Ráfikových bŕzd je vzhľadom na ich dizajn viacero typov, jedným z nich je V-brake.

V-brzdy

V-brake je možné vidieť na detských , trekingových a horských bicykloch pre začiatočníkov. Vyznačujú sa predovšetkým nízkou cenou a jednoduchosťou opravy. Ich veľkou výhodou je nízka hmotnosť, nevýhodou zase nízka účinnosť pri jazde v daždi alebo blate. Ak sa takýmto poveternostným podmienkam pri bicyklovaní vyhýbate, ich výber by pre vás nemal byť problém.

Tieto typy bŕzd možno ľubovoľne nastavovať zmenou napätia pružiny. Rovnako ako ráfikové brzdy sú relatívne lacné. Dobré V-brzdy sú oveľa lepšou voľbou ako slabé kotúčové brzdy. Sú ideálne na každodenné, no tiché a nenáročné jazdenie na dámskom alebo pánskom mestskom bicykli .

Kotúčové brzdy

Posledným typom, a zároveň považovaným za najlepší, sú kotúčové brzdy. Ich cena je z nejakého dôvodu najvyššia. Dobre fungujú bez ohľadu na prevládajúce poveternostné podmienky. Aj v prípade dažďa alebo blata – sú dobrým riešením.

Navyše umožňujú presné dávkovanie sily a ľahko sa nastavujú. Zvládne to každý.

Dôležité je, že tieto brzdy možno rozdeliť do dvoch typov:

  • – mechanický – mechanizmus sa aktivuje oceľovým lankom, to nájdeme u lacnejších MTB bicyklov, ale aj cyklokrosových modelov,
  • – hydraulické – tento typ sa aktivuje brzdovou kvapalinou, sú to určite najlepšie dostupné brzdy, používajú sa vlastne vo všetkých bicykloch.

Najlepšie a najdrahšie sú hydraulické kotúčové brzdy. Poskytujú vynikajúcu brzdnú silu. Lepšie je v ich prípade aj dávkovanie sily. 

Stojí však za zmienku, že začiatočníci nezaznamenajú výrazný rozdiel. Ak máte záujem o pánske mestské bicykle alebo dámske bicykle , postačia ráfikové brzdy alebo V-brzdy.