Blog

Výmena plášťov a duší na dámskom bicykli – návod

Výmena pneumatík a duší je dôležitá zručnosť, ktorá výrazne zníži počet servisných návštev. Vyfučané koleso je jednoznačne najčastejšou poruchou bicykla a jeho výmenou svojpomocne ušetríte nemalé peniaze. Skontrolujte, ako vymeniť pneumatiku a dušu!

Demontáž kolesa a pneumatiky

Demontáž predného kolesa na dámskom bicykli nie je problematická, no demontáž zadného kolesa je o niečo náročnejšia. Najprv odskrutkujte skrutku, ktorá zaisťuje koleso. Najčastejšie ide o tzv rýchloupinák alebo skrutku, ktorá sa odskrutkuje kľúčom. Počas tohto procesu musíte byť opatrní s pružinami, pretože ak je oska uvoľnená, môžu sa stratiť.

Ďalej musíte nakloniť klietku prehadzovačky, aby ste uvoľnili reťaz a spustili ju. Niektoré dámske bicykle sú vybavené zámkom spojky. Potom by mala byť prepustená. Potom už zostáva len demontovať zadné koleso.

Na výmenu pneumatiky je potrebné odstrániť aj tento prvok. Najprv musíte vypustiť takmer všetok vzduch a použiť špeciálne páky na pneumatiky. Potom už len ohnite pneumatiku a vložte lyžicu. Skúste to urobiť jemne. Zaistite druhý koniec lyžice proti špici, vložte lyžicu do medzery a potiahnite ju okolo okraja.

Nafúknite alebo vymeňte plášť na svojom dámskom bicykli

Teraz už len stačí pneumatiku dofúkať alebo vymeniť. Nezabudnite, že pri výbere duše musíte brať do úvahy typ ventilu, ktorý na bicykli máte.

Ak chcete koleso vymeniť, zostáva ho už len nainštalovať. Niektoré modely majú šípky, ktoré označujú, ktorým smerom sa má pneumatika otáčať. Ak tam tieto šípky nie sú, znamená to, že si môžete pneumatiku namontovať, ako chcete.

Nainštalujte a natiahnite novú pneumatiku na ráfik. Vložte ventil vnútornej trubice a jemne ju nafúknite, aby bola mierne zaoblená. Potom vložte dušu do pneumatiky. Dávajte pozor, aby ste to nezabalili.

Rukami zatlačte pneumatiku do ráfika. Na záver môžete opäť použiť lyžicu, čím si celý proces uľahčíte. Keď je pneumatika namontovaná, nafúknite dušu. Nakoniec sa uistite, že pneumatika pevne sedí v ráfiku a nevyskakuje. Dámsky bicykel bude pripravený.

Výmena plášťa na dámskom bicykli – kedy sa to oplatí?

Pneumatika by sa mala vymeniť, keď je jednoducho opotrebovaná. Poznáte to okrem iného: po náchylnosti na prepichnutie. Steny ochabnú. V priemere sa odporúča meniť pneumatiku každých 2-5 000 km. To však do značnej miery závisí od jeho kvality a prevádzky.

Niektoré pneumatiky umožňujú dámskemu bicyklu prejsť až 12 000  km, takže tu neplatia prísne pravidlá. Nová pneumatika na bicykel nezahŕňa príliš veľa nákladov. Napríklad 26-palcová cyklistická pneumatika stojí približne 15 Eur. Bez ohľadu na to, či ide o dámske alebo pánske bicykle . Pneumatiky sa oplatí kupovať z overených miest, aby ste si boli istí ich kvalitou. Potom vydržia dlhšie!